Három fő kategóriába sorolhatók a terhelés módozatai:
Példák:
Ökölszabály a motor teljesítményének meghatározásához: Csak akkora teljesítményű villanymotort válasszon amekkorára szüksége van, kerülje a túl- vagy alulméretezést
A harmadik szempont a rendszer tehetetlensége, ez különösen fontos a villanymotor indításkor. Ezért különösen fontos ismernünk az elvárt indítónyomatékot, azt amire szükségünk van a rendszer indításakor.
Nagy indítónyomaték igény esetén a villanymotoroknak speciális besorolással kell rendelkeznie azért, hogy az indításkor keletkező hő ne haladja meg a megengedett hőmérsékletet.
Jó tudni, hogy a villanymotorokat általánosan max. 40 °C környezeti hőmérsékleten történő üzemelésre tervezik. Amennyiben ennél tartósan magasabb hőmérsékleten üzemel, akkor a hűtés romlik, ezért csak kisebb teljesítmény leadására képes.
A megfelelő méretű villanymotor képes a terhet holtállásból elfordítani (indítási nyomaték), üzemi fordulatszámra (gyorsítási nyomaték) felgyorsítani, majd az üzemi sebességet (névleges nyomaték) fenntartani.
A negyedik szempont a villanymotor rendszerben betöltött szerepének elemzésével kell kezdjük, meg kell vizsgálnunk, hogy milyen módon és milyen időszakokban fog az adott villanymotor üzemelni, ezt a jellemzőt üzemtípusnak hívjuk.
Az üzemtípus meghatározását a következők alapján végezhetjük el:
- Állandó üzem
a gép állandó terheléssel legalább addig működik, amíg a villanymotor melegedése eléri a hőegyensúlyt. Névleges teljesítményű terhelés esetén a gép melegedése nem haladja meg a szigetelési osztályára megengedett értéket.
- Rövid ideig tartó üzem
a villanymotor állandó terheléssel működik, de az üzemidő olyan rövid, hogy a villanymotor nem éri el a hőegyensúlyt. Ezt követően a gép kikapcsolt állapotban van legalább annyi ideig, hogy lehűlhessen a környezeti hőmérsékletre. Rövid üzemidőknek általában a 10 és 90 perc közötti időszakokat nevezzük.
- Szakaszos üzem
azonos teljesítményű, azonos időtartamú, ismétlődő terhelési szakaszokból áll, a ciklusok között kikapcsolt időszakokkal. Az üzemszünetek alatt a villanymotor hőmérséklete nem csökken le az előző ciklus végének hőfokára.
Abban az esetben, ha az üzemelés tervezett helye az 1000 m tengerszint feletti magasság fölé van tervezve, a villanymotor hűtése a levegő ritkulásának következtében romlik. Ebből kifolyólag a villanymotor a névlegesnél csak kisebb teljesítménnyel terhelhető. Ezért a villanymotor méretezésekor a légsűrűség függvényében korrekciókat kell alkalmazni.
Küldetésünk keverő berendezések, hajtástechnikai rendszerek és ezek elemeinek tervezése, gyártása, összeszerelése, értékesítése és javítása.
Legyen Ügyfelünk Ön is!